fbpx

12 potraw na wigilijnym stole - statystycznie aż 4 z nich trafią do śmieci

Wokół Świąt Bożego Narodzenia narosło bardzo wiele tradycji, jednak wszystko kręci się głównie wokół stołu. To właśnie tam rodziny spędzają większość wspólnego czasu i, jak to w polskim domu, taki  stół nigdy nie może być pusty.

Zresztą kto z nas wyobraża sobie wigilię bez barszczu, uszek, czy innych tradycyjnych, regionalnych potraw.

Ten przesyt i przepych, choć może dobrze się kojarzy, powoduje jednak bardzo znaczący problem - przeciętny Polak w Święta wyrzuca nawet 3 razy więcej jedzenia niż przez resztę roku. Nie oszukujmy się - ile kawałków sernika jesteśmy w stanie zjeść, gdy w brzuchach już ułożyło się pół kilo pierogów, karp i sałatka?

Statystyki dotyczące marnowania żywności są dość miażdżące -  rocznie na świecie wyrzucamy ponad 1,3 miliarda ton jedzenia. Dla przykładu w Europie to aż 173 kilogramy na osobę przy czym w Polsce problem ten jest jeszcze większy – zajmujemy piąte miejsce w rankingu z wartością aż 247 kg! W dodatku marnowanie jedzenia ciągnie za sobą kolejne konsekwencje, takie jak większe zużycie wody, dwutlenku węgla i metanu - robi się poważnie.

Co możesz zrobić? Z pomocą przychodzą twórcy aplikacji Foodsi - zaprawieni na co dzień w walce z marnowaniem, podrzucają kilka tipów na Święta bez wyrzucania:

  1. Zaplanuj menu. Zastanów się - ile osób usiądzie z Tobą przy stole (być może w tym roku będzie ich trochę mniej?). Wspólnie zastanówcie się, co lubicie najbardziej, ile jesteście w stanie zjeść, a później podzielcie się przygotowaniem potraw i zakupami.
  2. Nie staraj się karmić nikogo na siłę. Niech każdy nałoży sobie taką porcję, na jaką ma ochotę i jaką jest w stanie zjeść do końca.
  3. Przygotuj miejsce. Właściwe przechowywanie żywności jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć szybkiego zepsucia. Warto przed świętami zrobić trochę miejsca w lodówce i zamrażarce, dzięki czemu będziemy mieli gdzie schować nadmiar jedzenia (balkon to nie zawsze dobra opcja).
  4. Obdaruj bliskich. Gdy goście wyjeżdżają pozwól im wybrać to, co lubią i zapakuj na wynos. Być może w sąsiedztwie również mieszka ktoś, kto chętnie by przyjął trochę jedzenia? Jeśli mieszkasz w dużym mieście, możesz skorzystać z jadłodzielni, pamiętaj jednak o dokładnym opisaniu pojemników.
  5. Bądź kreatywny. Być może nie wszystko uda się rozdać lub zamrozić i nie masz ochoty jeść wciąż tych samych rzeczy - spróbuj przerobić znane składniki na coś nowego. Pasta rybna z karpia będzie świetna na poświąteczne śniadanie, odsmażane pierogi smakują dużo lepiej niż ponownie gotowane, a bread pudding z podsuszonego chleba, może stanowić świetny zimowy deser!

Życzymy wszystkim dobrych, zero-waste’owych, ale też bezstresowych świąt. I pamiętajcie, jeśli mimo szczegółowych ustaleń i planowania coś pójdzie nie tak i babcia upiecze jednak dwie dodatkowe blachy piernika - nie denerwujcie się. Z uśmiechem ukrojcie sobie kawałek, a po kolacji spróbujcie z nią porozmawiać - za rok być może przyniesie tylko jedną. :)

Dowiedz się więcej o aplikacji Foodsi - KLIK


Komentarze

Skomentuj