fbpx

Nawyki, które zmieniają świat

Uważasz, że prowadzisz zdrowy i przyjazny dla środowiska styl życia? Świetnie! Dobre, proekologiczne nawyki poprawią Twoje samopoczucie i polepszą jakość życia Twojej rodziny. Z pewnością jest jeszcze wiele codziennych czynności, które możesz zmienić. Zobacz, jak łatwo to zrobić! 

Wystarczą małe zmiany, aby zadbać o czystość naszej planety. Szybko rozwijająca się technologia i niepowstrzymana konsumpcja, prowadzą do coraz częstszej wymiany używanych produktów. Niestety, będzie to miało w przyszłości negatywne konsekwencje - zarówno dla nas, jak i naszych dzieci. 

ENERGIA ELEKTRYCZNA - OSZCZĘDNOŚĆ, KTÓRĄ WIDAĆ

Choć energię elektryczną trudno zobaczyć, efekty jej oszczędzania widoczne są na pierwszy rzut oka. Po pierwsze - Twoje rachunki maleją, po drugie - zmniejszasz szkody powstające w naturalnym ekosystemie. Jak dbać o efektywne zużycie prądu? To proste:

 • Odłącz sprzęt elektryczny, którego nie używasz,
 • Zrezygnuj ze zbędnych urządzeń. Zastanów się czy konieczne jest używanie szczoteczki elektrycznej zamiast tradycyjnej? Pomyśl - może warto zastąpić golarkę, tradycyjną maszynka do golenia?
 • Zmień żarówki w swoim domu na żarówki LED. Chociaż energooszczędne żarówki są nieco droższe od tradycyjnych, to mają nawet 8-krotnie dłuższą żywotność i zużywają nawet jedną piątą energii mniej, oferując tą samą jasność.

ODKRYJ NOWĄ RZECZYWISTOŚĆ

 • Papier ma zawsze dwie strony. Używaj więc kartki tak, by wykorzystać je obie.
 • Oddzielaj szkło, plastik i karton od odpadów organicznych. To prosta czynność, która bardzo pomaga w recyklingu.
 • Daj plastikowi drugie życie. Przy odrobinie cierpliwości i kreatywności wiele plastikowych przedmiotów można przekształcić w piękne ozdoby. Bez trudu znajdziesz inspiracje wokół siebie.
 • Przekaż niepotrzebne przedmioty innym.

WSZYSTKO PŁYNIE? OBY NIE!

Woda ma kluczowe znaczenie dla naszej planety oraz mieszkających na niej ludzi. To bardzo cenny zasób, o który musimy dbać, ponieważ łatwo ją zanieczyścić i pozbawić przydatności. Aby oszczędzać wodę, możesz skorzystać z następujących wskazówek:

 • Napraw zawory. Jedna kropla spadająca co dwie sekundy to 15 litrów zmarnowanej wody każdego dnia.
 • Korzystaj z pralki z umiarem. Dopasuj ilość wody do wsadu odzieży czy pościeli.
 • Prysznic jest najprostszą formą oszczędzania wody. Nie marnuj jej podczas kąpieli w wannie.

W PODRÓŻY PAMIĘTAJ O CELU

Zmień swój styl życia i zminimalizuj korzystanie z samochodu lub motocykla. Korzystaj z nich tylko w przypadkach, w których jest to naprawdę konieczne. Jeśli jazda na rowerze nie jest możliwa, skorzystaj z transportu publicznego. To działania, które niewątpliwie przyczyniają się do dbałości o środowisko.

POZNAJ PRAWDZIWĄ CENĘ SWOICH ZAKUPÓW

Żyjemy w świecie napędzanym przez konsumpcjonizm. Model ekonomiczny świata stworzony jest w taki sposób, aby duże korporacje oferowały innowacyjne i interesujące produkty oraz usługi. Ich głównym celem jest stałe zwiększanie sprzedaży i pozyskiwanie kolejnych klientów. Pamiętaj o tym w czasie zakupów.

 • Kontroluj ilość spożywanego jedzenia, zwłaszcza jeżeli chodzi o fast food. Jest on źródłem problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, problemy z ciśnieniem krwi, choroby serca, cukrzyca, artretyzm, rak i wiele innych.
 • Kupuj świadomie. Nadmierny konsumpcjonizm może powodować problemy finansowe, a nieprzemyślane i niepotrzebne produkty szybko zamienią się w śmieci. 

WITAJ PO EKOLOGICZNEJ STRONIE ŻYCIA

Coraz więcej osób włącza się w naturalny i przyjazny dla środowiska styl życia. Dzięki drobnym, codziennym działaniom i ekologicznym nawykom łatwo do nich dołączyć. 

Stań się inspiracją dla innych - promuj troskę o planetę, oszczędzanie zasobów, recykling i zdrowe jedzenie. Przyszłość naprawdę jest w naszych rękach! 


Komentarze

Skomentuj