fbpx

Lodowce Antarktydy topią się tak szybko, że można w nich pływać

“To, co dzieje się na Antarktydzie dotyczy nas wszystkich” mówi Ella Gilbert, naukowiec związany z klimatem z British Antarctic Survey. Kilkadziesiąt lat badań jednoznacznie alarmuje, że Antarktyda roztapia się w tempie, którego nie da się już powstrzymać bez ukierunkowanych działań całego pokolenia. W ciągu ostatnich 28 lat poziom wody w ocenach podniósł się dramatycznie, z czego ponad czterdzieści procent przybyło w ciągu ostatnich 7 lat. To ponad trzykrotne przyspieszenie wobec poprzednich okresów badawczych!

Jak rozumieć zagrożenie związane z topnieniem czap lodowych na drugim końcu świata?

Lodowce Antarktydy nie tylko są na tyle olbrzymie, aby przy roztopieniu mogły zatopić każde miasto graniczące z oceanem. Są przede wszystkim zaworem bezpieczeństwa równowagi temperatur na świecie, jaki znamy. Kluczem do całego równania jest woda. Przyroda, a dokładniej połączenie ziemskiej chemii i fizyki dąży do równowagi wody w ekosystemie. Jeżeli wycinamy lasy w dowolnym miejscu na ziemi w makro skali, to zmniejszamy możliwości chłodzenia danego obszaru i retencji wody. Obszar ten podnosi lokalnie swoją średnią temperaturę w ciągu roku. Masywy ogrzanego powietrza z danego terenu wędrują nad oceany, aby wyrównać swoją temperaturę. Ta minimalna nawet zmiana wpływa na globalną różnicę temperatur, które są ściśle związane z prądami morskimi decydującymi o pogodzie. Lodowce na obu biegunach regulują temperaturę wspomnianych prądów. Nie są jednak w stanie nadążyć za wzrostem temperatury napędzanym przez ludzkość. Obserwując, jak drastycznie zmienia się pogoda w ostatnich latach, łatwo zrozumieć, dlaczego Antarktyda jest tak ważna w naszym ekosystemie. Skoro nie widać żadnych zmian na horyzoncie związanych ze spowolnieniem topnienia czap lodowych to zmiany globalne odczujemy jeszcze mocniej w ciągu najbliższej dekady.

Co powoduje tak znaczące podnoszenie się temperatury na Antarktydzie?

Masowe zaburzanie ekosystemów na całym świecie to nie jedyna przyczyna znaczącego przyspieszenie topnienia obszaru, który odpowiada za 90% rezerwy lodu na świecie. Na samej Antarktydzie problemem staje się również energia cieplna pochodząca bezpośrednio od słońca! Zależność ta wynika z barw, jakie spotykamy na tym terenie.

Do tej pory większość obszaru Antarktydy to barwy związane ze śniegiem-idealnie białe, które pochłaniają znacznie mniej światła niż odcienie morskie czy granatowe. Zależność najłatwiej porównać do kolorów koszulek, jakie nosimy w upalne dni. Przez odłamywanie się lodowców od głównych czap powstają luki wypełnione wodą, która ma dużo większe powinowactwo do pochłaniania energii słonecznej niż biały lód. Raz powstała szczelina rozpoczyna działanie na niekorzyść lokalnej temperatury. Kry, które do tej pory działały jak blenda fotograficzna, zaczęły pękać i tracić zdolność zatrzymywania ciepła na powierzchni. Lodowce grzeją się już nie tylko od powierzchni, ale również od strony wody! W grudniu 2019 proces ten przyspieszył o 230% wobec średniej dla tego okresu! Rezultat? Pożary w Australii na początku 2020 roku oraz coraz częstsze kataklizmy związane z nietypową pogodą na całym świecie. 

Kolejnym efektem tych procesów jest pojawienie się okresowych jezior na powierzchni Antarktydy. Alison Banwell, glacjolog z University of Colorado Boulder, który studiuje Antarktydę, powiedział, że jeziora są większe I liczniejsze od wszystkiego, co zostało do tej pory zanotowane w 20-letniej historii badań nad tym obszarem. Co więcej jeziora utrzymały w większym stopniu swoje rozmiary pomiędzy grudniem, a marcem co jest historycznym precedensem w tej dziedzinie!

Dlaczego światowe media nie podają tak ważnych informacji?

Pandemia Covid-19 sprawiła, że większość tych informacji nie przedarła się przez najnowsze doniesienia ze świata. Mimo wielu informacji na temat poprawienia jakości powietrza na obszarach metropolii niestety wciąż brakuje zdecydowanych zmian w polityce klimatycznej, aby móc bez obaw patrzeć w przyszłość. Czerpanie informacji z rzetelnych źródeł i idea dzielenia się nimi na podstawie najnowsze naukowe badania to jeden ze sposobów, aby powiększyć bańkę informacyjną, w jakiej żyjemy z najbliższymi.

https://www.dw.com/en/new-study-links-antarctic-ice-shelf-melt-to-global-sea-level-rise/a-41756310
https://www.nature.com/articles/s41586-018-0171-6
https://therevelator.org/antarctica-melting/
https://www.nature.com/articles/d41586-019-02985-8
https://www.independent.co.uk/voices/antarctic-heatwave-glacier-foehn-climate-crisis-warming-nasa-a9339396.html
https://economictimes.indiatimes.com/news/environment/global-warming/antarctica-may-drive-rapid-sea-level-rise-under-climate-change-study/articleshow/71954554.cms?from=mdr


Komentarze

Comment on